Помодоро

pocket-watch-5979011_1920.jpg

Всеки от нас си е казвал поне веднъж – ех, ако имах още малко време, колко много неща щях да направя. А за много от нас времето никога не стига. Винаги има още нещо, което трябва или искаме да направим.

24 часа

Хубавата новина е, че всеки от нас получава по 24 часа на ден независимо от нашата професия, социален статус или банкова сметка. Защо обаче постигаме различни резултати? Причината е, че всеки от нас използва времето си по различен начин. Ако се научим как да използваме времето си по-добре, бихме могли да подобрим значително и своите резултати.

Има много и различни техники как да направим това, но може би най-добрата е като просто си даваме почивка по-често. Точно така, прочете правилно. Един от най-лесните начини да постигнем повече е като си почиваме.

Време за почивка

Преди повече от век, инженерът Фредерик Тейлър доказва колко е важно времето, което отделяме за почивка докато работим. Той прекарал три години в най-голямата компания за производство на стомана и направил няколко интересни проучвания.

Младият инженер изчислил, че всеки работник пренася по 12 тона чугун всеки ден, но на обяд всички вече са преуморени. Тейлър открил също, че всеки може да пренася по 47 тона на ден и то без да умори. Естествено, другите му се присмели, но въпреки това му дали шанс да докаже теорията си.

Един човек бил назначен пряко към смелия инженер и резултатите не закъснели. Оказало се, че един работник наистина може да пренесе 47 тона чугун за един ден. По-интересното заключение в случая бил фактът, че човекът си почивал през над 50% от работното време. Как е възможно тогава да свърши повече работа?

Отговорът е много прост – причината била почивката. Когато работниците си почивали по-често, те били много по-свежи докато работели. И така успявали да свършват почти четири пъти повече физическа работа.*

Тайната на успеха в експеримента на Тейлър всъщност се криела в избора на правилния момент за почивка. Но как се уцелва този момент?

25 минути

Една много просто техника, с която можем да се доближим до това е помодоро. Тя се основава на идея за разделяне на времето в блокове от 25 минути, като между всеки от тях правим и кратка почивка от 5 минути. На всеки 4 блока е добре да правим и по-дълга почивка от около 20 минути, за да се освежим и заредим с още повече енергия.

Някои от нас сигурно ще кажат, че работата им е прекалено специфична или са супер натоварени и това няма как да сработи при тях. Аз също мислех така. Но резултатите, които постигнах още през първата седмица, бяха толкова впечатляващи, че вече се старая да използвам помодоро във всичко, което правя.

Можеш да откриеш много приложения, които да те улеснят в прилагането на тази техника. Някои от тях дори ни позволяват сами да определяме времето си за работа и почивка, и така да бъдем още по-гъвкави.

Каквото и да правим обаче, ще успяваме да постигнем много повече, ако спираме за няколко минути и даваме почивка на ума и тялото си. Опитай и ти и се убеди сам от резултатите.

* Описаният случай е част от книгата на Фредерик Тейлър “Принципите на научното управление”. Много експерти смятат, че идеите в нея довеждат до увеличаване производителността на труда в световен мащаб почти 100 пъти.

Previous
Previous

Дизайн на цели

Next
Next

Промяната